Zatím nejčastější variantou je změna dodavatele. Ve svém hledání úspor se mu nevyhnul ani pan Tomáš. „Pročítal jsem si různé nabídky. Vybral jsem si nakonec RWE. Věřím, že to vše bude bez problémů a příští rok něco ušetřím. Kolik to bude přesně, to si budu moci spočítat až poté, co bude jasné, o kolik zdraží elektřinu ČEZ,“ vysvětluje Tomáš s tím, že se zatím hovoří o 5,5 procentech.

Zpět k původnímu dodavateli

Když se nikdo neozývá a to, že ušetří, se těšila i sedmdesátiletá důchodkyně z Moravské Ostravy Jana P. Když dům, kde bydlí, obcházela před letními prázdninami zástupkyně alternativního obchodníka s elektřinou a nabízela nižší cenu, důchodkyně bez velkého přemýšlení smlouvu podepsala. Změna měla naběhnout k 1. srpnu, a když pár dnů před tímto měsícem přišel paní Janě rozpis záloh, úplně se zhrozila. Byl měsíčně vyšší o dva tisíce korun, než platila dosud.

Proto se rozhodla, že se vrátí ke svému původnímu dodavateli. I za cenu, že bude muset zaplatit pokutu za obě odběrní místa pět tisíc korun za nedodržení smlouvy. „Když se mi na poněkolikáté podařilo do firmy dovolat, řekli mi, že když chci od nich odejít, mám požádat o deaktivační smlouvu. Poslala jsem ji podle instrukcí pomocí e-mailu, ale od té doby se zase nic neděje. Rozhodla jsem se, že jim proto rozešlu doporučené dopisy na všechny možné kontakty, které se mi podařilo zjistit,“ konstatovala paní Jana.

Dobrá rada nad zlato

Na Marcelu Reichelovou ze Sdružení obrany spotřebitelů Moravskoslezského kraje se obrací mnoho lidí, kteří podepsali smlouvu s novým dodavatelem a dostali se kvůli tomu do problémů. „Dost často se setkávám s tím, že lidé podepíší něco, co si pořádně nepřečetli.

Takže ani nevědí, že za zrušení smlouvy třeba musejí zaplatit 2,5 tisíce korun,“ říká s tím, že těm, kteří se rozhodují, zda přejít třeba k novému dodavateli plynu či elektřiny, doporučuje, ať si velmi pečlivě přečtou smlouvu a obchodní podmínky. „Lidé by měli požadovat i všeobecné obchodní podmínky, na které smlouvy také odkazují. Pokud je ve smlouvě uvedeno, že spory budou řešeny rozhodčí doložkou, tak lidem přímo říkám, ať do toho raději nejdou. Tím totiž souhlasí, že nebude rozhodovat soud, ale rozhodce, proti jehož verdiktu není odvolání,“ dodává Reichelová. (ha, lap)

Jak ušetřit na energii.
Jak ušetřit na energii