Pojištění rozestavěného rodinného domu nabízí většina pojišťoven, nejedná se už o nic výjimečného. Pokud stavebník využívá k financování výstavby úvěr zajištěný zástavním právem k nemovitosti, bude po něm poskytovatel tohoto úvěru bezpochyby vyžadovat, aby si pojištění nemovitosti ve výstavbě sjednal v každém případě.

Požadavky bank

Dále banka požaduje, aby stavebník případné pojistné plnění vinkuloval v její prospěch. V těchto případech banka zpravidla klientovi nabízí pojistné produkty spřátelených pojišťoven a zájemce může současně s úvěrem uzavřít i odpovídající pojištění. Nemusí ovšem využít nabídky banky, pojišťovnu si může zvolit libovolnou.

V tomto případě by se však měl informovat, zda vybraná pojišťovna bude dostatečně důvěryhodná i pro banku. Ovšem i bez toho, že by toto pojištění někdo vyžadoval, je nanejvýš prozíravé uzavřít takovou smlouvu.

Pojištění majetku by mělo vždy odpovídat skutečnému stavu pojišťované věci. To by ovšem v případě nemovitosti ve výstavbě znamenalo měnit pojistnou smlouvu v podstatě každý den – a to je nereálné. Proto pojišťovna při uzavírání tohoto druhu pojištění postupuje zpravidla stejně jako při pojišťování hotové zkolaudované nemovitosti.

Jak se určí hodnota

Hodnota nemovitosti se stanoví jako by již byla dokončena a rozsah pojistných nebezpečí bude také stejný jako byste pojišťovali hotovou stavbu.

V podmínkách pojištění potom naleznete ustanovení, že jednotlivá pojistná nebezpečí jsou kryta až od doby, kdy je to pro pojišťovnu akceptovatelné – to jest škody způsobené vichřicí až od okamžiku, kdy jsou otvory ve stavbě zabezpečeny proti vniknutí srážek, škody způsobené krádeží vloupáním až od okamžiku, kdy je možno nemovitost zamknout a podobně. Rozsah pojistného krytí se tedy v podstatě rozšiřuje úměrně tomu, jak se stavba rozrůstá.

Cena takového pojištění je zpravidla nižší (někdy i výrazně) než pojištění obývaného objektu. Na oplátku však některé pojišťovny požadují, aby u nich klient zůstal pojištěn i po ukončení stavby.

Hlavní rozdíly mezi klasickým pojištěním a pojištěním rozestavěné nemovitosti jsou zpravidla následující:

MÍSTO POJIŠTĚNÍ

Pro rozestavěnou nemovitost bývá místem pojištění stavební parcela uvedená ve stavební dokumentaci.

POJISTNÉ PLNĚNÍ

V případě klasické pojistné smlouvy vyplatí pojistitel maximálně hodnotu odpovídající pojistné částce – tedy hodnotě hotové nemovitosti.

Dojde-li k pojistné události na rozestavěné budově, poskytne pojistitel plnění maximálně v hodnotě, která představuje hodnotu pojištěné stavby v dané fázi, včetně stavebního materiálu uloženého v místě pojištění.

ŠKODY ZPŮSOBENÉ ÚNIKEM VODY

Plnění za tyto škody se poskytuje až od okamžiku tlakové zkoušky.

ŠKODY ZPŮSOBENÉ VICHŘICÍ

Plnění za tyto škody se poskytuje až od úplného zastřešení budovy a pevného zakrytí všech otvorů ve stavbě.

ŠKODY ZPŮSOBENÉ VLOUPÁNÍM

Aby vznikl nárok na výplatu škody způsobené krádeží vloupáním, musí pachatel překonat zabezpečení, které pojišťovna definovala ve smlouvě. Toto zabezpečení je možno pochopitelně poskytnout až od okamžiku, kdy jsou v budově pevně osazeny okna a dveře, které lze zamknout.

Předmětem pojištění je zpravidla i stavební materiál a stavební součásti jako radiátory, pákové baterie, sanitární zařízení, rozvody vody, plynu a elektřiny a podobně.

Některé pojišťovny zahrnují do pojistného krytí také movité předměty a nářadí, jako například pilu, hoblík, kladivo, majzlík, pilník, vrtačku, hřebíky, nýty, vruty, vodováhu, žebřík, míchačku, kolečko, lopaty a tak dále.

Autor: Eva Poláchová, OVB Allfinanz